sanal klavye Sanal klavyeZazaca ve Zazalar

Bugün

UNESCO

Dünya Anadil Günü. Kültürel çeşitliliğin ve çokdilliliğin desteklenmesini hedefleyen Dünya Anadil Günü’nün bu yılki teması, anadilde eğitim hakkına vurgu yapıyor. Anadilin, eğitim hakkının bir parçası olduğunu savunan UNESCO, bu kapsamda üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırıyor.

Dünya Anadil Günü, kaybolmaya yüz tutmuş dilleri de akıllara getirdi. UNESCO’nun geçtiğimiz yıl güncellediği Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda Türkiye’den de 18 dil yer alıyor. Listede bir değişiklik olmadı. Şükür ki bu dillerden hiçbiri tamamen ölmedi, ancak unutulmaktan kurtulduğunu da söylemek mümkün değil.

Kaybolan dillerin 18 tanesi Türkiye’de

Dilin ismi:Zazaca Diğer isimleri: Zâzâ Lisânı, Dımılki, Zazaki, Kırmancki, Kırdki, Sobé, Zonê Ma Durumu: Kırılgan Dünya genelinde konuşan kişi sayısı: 1998 Paul tahminlerine göre 2 milyon Bölgeler: Tunceli, Erzincan, Elazığ, Bingöl, Erzurum’un Hınıs ilçesi, Sivas’ın doğusu Muş’un Varto ilçesi, Kayseri’nin Sarız ilçesi, Diyarbakır’ın kuzey ve batı kesimleri, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi ve komşu ilçelerde bazı küçük alanlar; Avrupa’da bu dili konuşan çok sayıda göçmen var.

Bu sebeplerden dolayı, Online Zazaca Sözlük hazırlamak, bizim için elzem olmuştur.

zazaca

CONTACT

 
 
 
 
 
 

Email: liroy12@gmail.com
Phone: 0506 392 9775

Zazaca ve Zazalar - zazakisozluk.com | zazakisozluk.com ®